Kalendarz wydarzeń

Co z tą sztuką? - otwarty panel dyskusyjny
Wtorek, 11 Luty 2020, 18:00 - 20:00
Odsłon : 131
Utworzył Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

11 lutego 2020 r., godz. 18:00
Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5

Zapraszamy do wzięcia udziału w otwartej debacie na temat losu dzieł rzeźbiarskich znajdujących się na terenie Nowej Huty. Panel dyskusyjny skupiać się będzie na rzeźbach umieszczonych na terenie dzielnic nowohuckich w latach 60. i 70. XX wieku, ich statusu prawnego, konserwacji i zagospodarowania. Do udziału w debacie zaproszeni zostali reprezentanci Rad Dzielnicowych, Mieszkaniowych, działacze społeczni, historyk sztuki. Wstęp wolny.

Rzeźby – gdy powstawały miały zdobić osiedla, upowszechniać sztukę współczesną, estetyzować dzielnicę. Niestety do naszych czasów nie przetrwały wszystkie. Obecnie na terenie Nowej Huty pozostało już tylko nieco ponad 20 rzeźb. Wśród zachowanych są realizacje takich artystów jak m.in.: Wiesław Bielak, Antoni Hajdecki, Marian Kruczek, Wincenty Kućma. Poddane niszczącemu upływowi czasu i oddziaływaniu zjawisk atmosferycznych uległy w znacznej mierze zniszczeniu. Niewiele z nich udało się w ostatnich latach odnowić, pozostałe stanowią wątpliwą wizytówkę dzielnicy (anonimowe, zaniedbane, niekompletne, niektóre nawet potencjalnie niebezpieczne).

Ośrodek Kultury im. Norwida – miejska instytucja kultury wraz ze stowarzyszeniem Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie w roku 2018 podjęli się zadania opracowania Szlaku plenerowych rzeźb i instalacji artystycznych znajdujących się na terenie Nowej Huty.
Debata ma na celu ponowne podjęcie tematu kondycji dzieł sztuki obecnych w przestrzeni naszej dzielnicy oraz konieczności ich odnowienia i zabezpieczenia. Wspólnie z panelistami postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie, jakie są możliwości ich zachowania.

Swój udział w debacie potwierdzili m. in.:

Monika Kozioł – historyk sztuki, autorka publikacji: „Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich”, „Galeria Rytm. Historia i znaczenie zakładowej galerii sztuki w Nowej Hucie”, badaczka historii sztuki w Nowej Hucie

Joanna Kornas-Chmielarz – stowarzyszenie Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie

Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, autorka „Baśni z bloku cudów – reportaży nowohuckich”. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Laureatka dziennikarskich nagród: Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

Nina Gabryś – radna Miasta Krakowa, członkini Komisji Kultury i Ochrony Zabytków, magister antropologii historycznej, działaczka społeczna, współzałożycielka stowarzyszenia „Sto lat Głosu Kobiet”, autorka ogólnopolskiej akcji „Kultura Niepodległa Kobiet”, projektantka wystaw interaktywnych.

Michał Drewnicki – radny Miasta Krakowa, mieszkaniec Nowej Huty, wyróżniony tytułem Osobowość Roku 2017 r. w plebiscycie Dziennika Polskiego, pomysłodawca Żywych Lekcji Historii w Fortach Twierdzy Kraków, autor książki o funkcjonowaniu Rad Dzielnic w Krakowie "Zlikwidować Rady Dzielnic!"

Anna Piechowska – radna Dzielnicy XV Mistrzejowice

Marcin Pawlik – radny Dzielnicy XVIII Nowa Huta, członek Komisji Kultury, Zabytków i Promocji oraz Sportu, Rekreacji i Turystyki

Agnieszka Stachyra – Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Mistrzejowice

Lola Styrylska-Gałażyn – artystka, projektantka, czynna uczestniczka nowohuckich przedsięwzięć artystycznych

Mikołaj Kornecki – architekt, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa

Debatę poprowadzi:
Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz – nowohucka aktywistka, generatorka działań społecznych, fotografka

Szczegółowe informacje:
Katarzyna Zakrzewska
Galeria Huta Sztuki
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 25 / 34
k.zakrzewska@okn.edu.pl

Luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u