Kalendarz wydarzeń

„Rzeczywistym bądź!” Utwory C. K. Norwida w interpretacji Jana Peszka w Kapitularzu Opactwa Cystersów w Mogile
Niedziela, 17 Listopad 2019, 19:00 - 20:00
Odsłon : 151
Utworzył Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

17 listopada 2019 r., godz. 19.00
Opactwo oo. Cystersów w Mogile (Kraków-Nowa Huta), ul. Klasztorna 11, kapitularz

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza do kapitularza Opactwa oo. Cystersów w Mogile (Kraków-Nowa Huta), gdzie 17 listopada (niedziela), o godzinie 19.00 odbędzie się prezentacja wierszy Cypriana Kamila Norwida, w interpretacji znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego, Jana Peszka. Spotkanie poprowadzi Tyniecka Grupa Norwidowska. Wstęp wolny.

Cyprian Kamil Norwid, był za życia pisarzem niedocenianym. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów XIX wieku, zmarł w biedzie, samotności i zapomnieniu. Był artystą w szerokim znaczeniu tego słowa. Autor wierszy, dramatów, utworów prozatorskich – ale także malarz, grafik i rzeźbiarz.
Norwid odwiedził Kraków i Mogiłę. W kapitularzu Opactwa Cystersów - w którym odbędzie się wydarzenie - wiszą cztery obrazy Michała Stachowicza z cyklu „Dzieje Wandy”. Dzieła te, miały zainspirować Norwida do napisania dwóch dramatów misteryjnych "Wanda" i "Krakus".

Ocalając od zapomnienia postać niezależnego w swej twórczości artysty, zapraszamy na spotkanie z poezją Cypriana Kamila Norwida.

Jan Peszek – aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny. Reżyser teatralny, pedagog krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego. Występował na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru Nowego w Łodzi, Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Teatru Narodowego w Warszawie. Krakowskiej publiczności aktor znany jest z występów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, Teatru Starego im. H. Modrzejewskiej czy Teatrze Łaźnia Nowa. W swoim dorobku artystycznym posiada role u najważniejszych polskich reżyserów filmowych m. in. Feliksa Falka, Jerzego Skolimowskiego, Kazimierza Kutza. Jan Peszek został odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

Tyniecka Grupa Norwidowska – kilkunastoosobowa grupa dyskusyjna, która blisko od sześciu lat regularnie spotyka się w Tyńcu. Członkowie podjęli się próby wspólnej, systematycznej refleksji nad twórczością „Czwartego wieszcza”. Grupa analizuje po kolei wiersze cyklu „Vade-mecum”, poświęcając każde spotkanie analizie jednego lub najwyżej dwóch utworów. Po sześciu latach regularnych spotkań (w każdym uczestniczy kilkanaście osób) docierają już powoli do końca zbioru i stwierdzają jednoznacznie, że Norwid nie okazał się dla nich jedynie „interesującym autorem”, ale przede wszystkim znakomitym przewodnikiem, pod którego kierunkiem sami uczą się skupionej refleksji, medytacji i kontemplacji i w którego „towarzystwie” życie w obliczu dzisiejszych wyzwań zyskuje fascynującą głębię, horyzont i siłę.

Szczegółowa informacja:
Magdalena Kotula
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47
m.kotula@okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

Listopad 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
norwid link
fbmin

 
  biblioteka
huta sztuki male
Blogi
Kontakt

stat4u