W wyścigu po Oscara

banerek sfinksW lutym Kino Studyjne Sfinks zaprasza na 7 filmów, które startują w oscarowej rywalizacji!

7 – 20 II
1917 reż. Sam Mendes

2 Złote Globy i 10 nominacji do Oscara - za najlepszy film, reżyserię (Sam Mendes), zdjęcia (Roger Deakins), scenariusz oryginalny, charakteryzację i fryzury, muzykę oryginalną, scenografię, efekty specjalne, dźwięk i montaż dźwięku.

Wielkie widowisko wojenne, które przybliża dramatyczne losy żołnierzy na froncie jednej z najbardziej tragicznych wojen w dziejach świata. Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry, u schyłku Pierwszej Wojny Światowej, otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy.

7 – 13 II
GORĄCY TEMAT reż. Jay Roach

2 nominacje do Złotych Globów i 3 nominacje do Oscara - dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Charlize Theron) i aktorki drugoplanowej (Margot Robbie) oraz za charakteryzację i fryzury.

The Fox News to jedna z największych telewizji informacyjnych w USA. Praca w niej otwiera drzwi do wielkiej dziennikarskiej kariery i równie wielkich pieniędzy. Żeby ją dostać i utrzymać, a potem wspiąć się po szczeblach kariery trzeba zadowolić jej twórcę i despotycznego szefa Rogera Ailesa. W przypadku kobiet pracujących w stacji słowo „zadowolić” ma bardzo dosłowne znaczenie. Zaczyna się od niewybrednych żartów, a kończy na erotycznych propozycjach nie do odrzucenia. Odmowa grozi nie tylko zastopowaniem kariery, ale wyrzuceniem z pracy i wilczym biletem na rynku. Trzy kobiety będące na różnych szczeblach medialnej drabiny znalazły w sobie siłę, by wreszcie powiedzieć dość. Jednak Ailes dysponował wielką władzą, fortuną i kontaktami na politycznych szczytach. Nikt się nie spodziewał, że ta konfrontacja zadecyduje o losie milionów kobiet na całym świecie.

7 – 20 II
BÓL I BLASK reż. Pedro Almodovar

2 nominacje do Złotych Globów i 2 nominacje do Oscara – za najlepszą rolę męską (Antonio Banderas) i najlepszy film międzynarodowy

Autobiograficzne dzieło Pedro Almodóvara z Antonio Banderasem nagrodzonym za tę rolę Złotą Palmą w Cannes. Salvador Mallo, kultowy hiszpański reżyser, który usilnie strzeże swojej prywatności, przeżywa na nowo najważniejsze momenty swojego życia.

14 – 27 II
MAŁE KOBIETKI reż. Greta Gerwig

2 nominacje do Złotych Globów i 6 nominacji do Oscara - za najlepszy film, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Saoirse Ronan) i aktorki drugoplanowej (Folrence Pugh), za najlepszy scenariusz adaptowany, muzykę oryginalną i kostiumy.

Ekranizacja, będącej klasykiem literatury XIX-wiecznej, powieści Luisy May Alcott, która opowiada o czterech siostrach March, zdeterminowanych, by żyć po swojemu.

21 II – 5 III
PARASITE reż. Joo-ho Bong

Zdobywca Złotego Globu dla najlepszego filmu zagranicznego oraz 6 nominacji do Oscara –za najlepszy film, najlepszy film międzynarodowy, reżyserię (Joo-ho Bong), scenariusz oryginalny, scenografię i montaż.

Zdobywca Złotej Palmy w Cannes. Trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione.

21 – 27 II
RICHARD JEWELL reż. Clint Eastwood

Nominacja do Złotego Globu i Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Kathy Bates).

Oparty na prawdziwej historii film Clinta Eastwooda, który uświadamia nam, co się stanie, gdy medialne fakty przesłonią prawdę. „W Centennial Park jest bomba. Macie trzydzieści minut”. Świat po raz pierwszy usłyszał o Richardzie Jewellu, pracowniku ochrony, kiedy ten zgłosił znalezienie ładunku wybuchowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. To zdarzenie sprawiło, że został uznany za bohatera, którego szybka i zdecydowana reakcja ocaliła życie wielu ludzi. Ale już po kilku dniach ten niedoszły policjant stał się głównym podejrzanym nie tylko dla FBI. Oczerniające i zniesławiające go media oraz opinia publiczna zmieniły jego życie w koszmar. Jewell zwrócił się o pomoc do niezależnego, antysystemowego adwokata Watsona Bryanta. Ten starając się oczyścić reputację klienta, szybko przekonuje się, że jednoczesna walka z agentami federalnymi, stanowymi, policją miejską i mediami jest naprawdę karkołomna.

28 II – 12 III
NĘDZNICY reż. Ladj Ly

Nominacja do Złotego Globu i Oscara za najlepszy film międzynarodowy.

Kiedy grupa dzieciaków kradnie małe lwiątko z miejscowego cyrku, nikt nie spodziewa się, że ten niewinny psikus wymknie się spod kontroli i wywoła lawinę wydarzeń na pulsujących od napięć przedmieściach. Zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej jako Europejskie Odkrycie Roku.

Kino Studyjne Sfinks
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida